راههای جدید درمان ناباروری مردان و زنان | علائم و علل آن

راههای جدید درمان ناباروری مردان و زنان

درمان ناباروری ممکن است با توجه به دلایل، سن زوجین و بسیاری از خصوصیات شخصی دیگر متفاوت باشد. گاهی اوقات به دلایلی نمی توان ناباروری را برطرف کرد. با این حال، باردار شدن با روش های کمک باروری امکان پذیر است.

درمان برای زوجین این رویکردها می تواند برای مردان، زنان یا هر دو مورد علاقه باشد. افزایش میزان آمیزش جنسی، داشتن رابطه جنسی 2 یا 3 بار در هفته می تواند باروری را افزایش دهد. با این حال، انزال بیش از حد نیز می تواند تأثیری داشته باشد که کیفیت اسپرم مردان را کاهش دهد. اسپرم می تواند 72 ساعت در دستگاه تناسلی زن زندگی کند و پس از تخمک گذاری، تخمک می تواند در عرض 24 ساعت بارور شود.

ناباروری یا نازایی زن و مرد وضعیتی در سیستم تناسلی است که باعث می شود نتوانید دارای فرزند شوید. ناباروری می تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد و دلایل زیادی دارد.

باردار شدن شامل چند مرحله است؟

مغز شما باید هورمون های تولید مثلی را تولید کند.

یک تخمک باید در تخمدان شما بالغ شود.

تخمدان شما باید یک تخمک آزاد کند.

لوله فالوپ شما باید تخمک را بگیرد.

اسپرم باید از واژن شما عبور کند. و از طریق رحم به لوله فالوپ شما برسد.

اسپرم تخمک را بارور می کند تا جنین ایجاد کند.

جنین از طریق لوله فالوپ شما به رحم می رود که در آن لانه گزینی می کند.

انواع نازایی 

انواع ناباروری عبارتند از:

نازایی اولیه : شما هرگز باردار نبوده اید و پس از یک سال (یا شش ماه اگر 35 سال یا بیشتر دارید) رابطه جنسی منظم و محافظت نشده باردار شوید.
نازایی ثانویه : شما نمی توانید پس از حداقل یک بارداری موفق دوباره باردار شوید.
ناباروری غیرقابل توضیح: آزمایش باروری دلیلی برای ناتوانی فرد یا زوجی برای باردار شدن پیدا نکرده است.

ناباروری چقدر شایع است؟

از هر 5 زن بین 15 تا 49 سال، 1 نفر با ناباروری اولیه و حدود 1 زن از هر 20 زن با ناباروری ثانویه دست و پنجه نرم می کنند. تقریباً 48 میلیون زوج در سراسر جهان با نازایی یا ناباروری زندگی می کنند.

علائم ناباروری 

علامت اصلی نازایی ناتوانی در باردار شدن پس از شش ماه یا یک سال رابطه جنسی منظم و محافظت نشده است. ممکن است علائم دیگری نداشته باشید. اما برخی از افراد ممکن است علائم فیزیکی مانند :

درد لگن یا شکم.
خونریزی نامنظم واژینال، پریودهای نامنظم یا بدون قاعدگی.
اختلالات آلت تناسلی یا مشکلات مربوط به انزال.

چه چیزی باعث نازایی می شود؟

دلایل زیادی برای ناباروری وجود دارد، و گاهی اوقات، پاسخ ساده ای برای باردار نشدن شما وجود ندارد. فقط یک متخصص نازایی می تواند علت را تعیین کند و بهترین درمان را برای شما بیابد.

در حالی که علل نازایی متفاوت است، مطالعات نشان می دهد که:

33 درصد نازایی ها شامل رحم و تخمدان ها می شود.
33 درصد شامل آلت تناسلی و بیضه های همسر است.
33 درصد هر دو طرف را درگیر می کند یا غیر قابل توضیح است.
25 درصد از زوج های نابارور بیش از یک عامل در ناباروری آنها دارند.

ناباروری باعث می شود برخی از علل نازایی فقط بر یک شریک زندگی تأثیر بگذارد، در حالی که برخی دیگر بر هر دو طرف تأثیر می گذارد. عوامل خطر ناباروری عبارتند از:

سن، به خصوص در اواخر 30 یا 40 سالگی. برای مردان، سن نزدیک به 50 سالگی بر باروری تأثیر می گذارد.
اختلالات خوردن، از جمله بی اشتهایی عصبی و بولیمیا.
مصرف زیاد الکل.
قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند مواد شیمیایی، سرب و آفت کش ها.
ورزش بیش از حد.
پرتودرمانی یا شیمی درمانی.
عفونت های مقاربتی.
سیگار کشیدن و استفاده از محصولات تنباکو.
سوء مصرف مواد ، داشتن چاقی یا کمبود وزن.
ناهنجاری های مراکز تولید کننده هورمون مغز شما (هیپوتالاموس یا هیپوفیز).
شرایط و بیماری های مزمن.
اختلالات تخمک گذاری شایع ترین علت ناباروری در افراد دارای تخمدان است. تخمک گذاری فرآیندی است که در آن تخمدان شما یک تخمک آزاد می کند تا با اسپرم برای لقاح ملاقات کند.

عوامل ناباروری زنان 

اندومتریوز
ناهنجاری های ساختاری واژن، رحم یا لوله های فالوپ شما.
شرایط خود ایمنی مانند بیماری سلیاک یا لوپوس.
بیماری کلیوی.
بیماری التهابی لگن.
اختلالات هیپوتالاموس و هیپوفیز.
سندرم تخمدان پلی کیستیک.
نارسایی اولیه تخمدان یا کیفیت پایین تخمک.
کم خونی داسی شکل.
فیبروم رحم یا پولیپ رحم.
بیماری تیرویید.
عقیم سازی قبل از جراحی (بستن لوله ها یا سالپنژکتومی).
اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی.
اختلال عملکرد جنسی.
عدم وجود جراحی یا مادرزادی تخمدان ها.
دوره های قاعدگی نادر یا غایب.

دلیل نازایی مردان

شایع‌ترین علت ناباروری مردان مشکلات شکل، حرکت (تحرک) یا مقدار اسپرم است. سایر علل ناباروری مردان عبارتند از:

سیاهرگ های بزرگ (واریکوسل) در کیسه بیضه شما، کیسه ای که بیضه های شما را نگه می دارد.
اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک.
اختلالات کروموزومی، مانند سندرم کلاین فلتر.
قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد بیضه ها به دلیل لباس های تنگ، استفاده مکرر از جکوزی و سونا، و نگه داشتن لپ تاپ یا پدهای گرمایشی روی بیضه ها یا نزدیک آن.
آسیب به کیسه بیضه یا بیضه شما.
تستوسترون پایین (هیپوگنادیسم).
استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک

اختلال عملکرد جنسی، مانند اختلال نعوظ، انزال، انزال زودرس یا انزال رتروگراد.
بیضه های نزول نکرده
شیمی درمانی یا پرتودرمانی قبلی
فقدان جراحی یا مادرزادی بیضه.
عقیم سازی قبل از جراحی (وازکتومی).

ناباروری زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

اول، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تاریخچه کامل پزشکی و جنسی شما را دریافت می کند. باروری برای افراد دارای رحم شامل تخمک گذاری تخمک های سالم است.

این بدان معناست که مغز شما باید سیگنال‌های هورمونی را به تخمدان شما ارسال کند تا تخمک آزاد شود تا از تخمدان، لوله فالوپ و دیواره رحم شما حرکت کند. آزمایش باروری شامل تشخیص مشکل در هر یک از این فرآیندها است.

این آزمایش ها همچنین می توانند به تشخیص یا رد مشکلات کمک کنند:

معاینه لگن : یک معاینه لگنی را برای بررسی مشکلات ساختاری یا علائم بیماری انجام می دهند.
آزمایش خون :با آزمایش خون می توانند سطح هورمون ها را بررسی کنند تا ببینند آیا عدم تعادل هورمونی عاملی است یا در حال تخمک گذاری هستید.

سونوگرافی ترانس واژینال: متخصص نازاییی یک گره اولتراسوند را در واژن شما قرار می دهد تا مشکلات سیستم تولید مثل شما را بررسی کند.

هیستروسکوپی : یک لوله نازک و روشن (هیستروسکوپ) را برای بررسی رحم شما وارد واژن می کنند.

سونوهیستروگرام سالین : رحم شما را با نمک (آب نمک استریل شده) پر می کنند و سونوگرافی ترانس واژینال انجام می دهد.

سونو هیستروسالپنگوگرام : ارائه دهنده لوله های فالوپ شما را در طی یک روش SIS برای بررسی انسداد لوله ها با نمک و حباب های هوا پر می کند.

هیستروسالپنگوگرام اشعه ایکس : اشعه ایکس یک رنگ تزریقی را هنگام عبور از لوله های فالوپ ضبط می کند. این آزمایش به دنبال انسداد است.

لاپاراسکوپی: ارائه دهنده شما یک لاپاروسکوپ (لوله نازک با دوربین) را در یک برش کوچک شکمی قرار می دهد. به شناسایی مشکلاتی مانند اندومتریوز، فیبروم رحم و بافت اسکار کمک می کند

ناباروری مردان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص ناباروری در افراد دارای آلت تناسلی معمولاً مستلزم اطمینان از انزال اسپرم سالم است. اکثر آزمایش های باروری مشکلات اسپرم را بررسی می کنند.

این آزمایش ها می توانند به تشخیص یا رد مشکلات کمک کنند:

تجزیه و تحلیل مایع منی : این آزمایش تعداد کم اسپرم و تحرک ضعیف اسپرم را بررسی می کند. برخی از افراد برای برداشتن اسپرم از بیضه خود برای آزمایش نیاز به بیوپسی سوزنی دارند.

آزمایش خون: آزمایش خون می تواند سطح تیروئید و سایر هورمون ها را بررسی کند. آزمایشات ژنتیکی خون به دنبال ناهنجاری های کروموزومی هستند.
سونوگرافی کیسه بیضه : سونوگرافی از کیسه بیضه شما واریکوسل یا سایر مشکلات بیضه را مشخص می کند.

نازایی چگونه درمان می شود؟

درمان ناباروری بیشتر به علت و اهداف شما بستگی دارد. سن شما، مدت زمانی که برای باردار شدن تلاش کرده اید و ترجیحات شخصی شما عواملی در تصمیم گیری برای درمان هستند. گاهی اوقات، یک فرد نیاز به درمان دارد، اما در موارد دیگر، درمان هر دو شریک زندگی را شامل می شود.

در بیشتر موارد، افراد و زوج های مبتلا به ناباروری شانس بالایی برای بارداری دارند. مواردی مانند دارو، جراحی یا فناوری کمک باروری می تواند کمک کننده باشد. اغلب، تغییر سبک زندگی یا بهبود دفعات و زمان آمیزش می تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد. درمان همچنین می تواند شامل ترکیبی از روش ها باشد.

درمان ناباروری زنان

درمان‌های ناباروری در زنان عبارتند از:

اصلاح سبک زندگی : افزایش یا کاهش وزن، ترک سیگار یا استفاده از مواد مخدر و بهبود سایر شرایط سلامتی می تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد.

داروها : داروهای باروری تخمدان‌های شما را تحریک می‌کنند تا تخمک‌های بیشتری را تخمک‌گذاری کنند، که احتمال باردار شدن شما را افزایش می‌دهد.

جراحی : جراحی می تواند لوله های فالوپ مسدود شده را باز کند و پولیپ ها، فیبروم ها یا بافت اسکار را از بین ببرد.

ممکن است در مورد اینکه چگونه می توانید شانس خود را برای باردار شدن بهبود بخشید، پیشنهاداتی ارائه دهند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ردیابی تخمک گذاری از طریق دمای پایه بدن، با استفاده از برنامه ردیابی باروری و توجه به بافت مخاط دهانه رحم.
با استفاده از کیت تخمک گذاری خانگی، کیتی که می توانید از داروخانه یا آنلاین برای کمک به پیش بینی تخمک گذاری خریداری کنید.

درمان ناباروری در مردان

درمان های ناباروری در صورت داشتن آلت تناسلی یا بیضه عبارتند از:

داروها : داروهای تقویت جنسی و افزایش قدرت باروری مردان می توانند سطح تستوسترون یا سایر هورمون ها را افزایش دهند. همچنین داروهایی برای اختلال نعوظ وجود دارد که به شما در حفظ نعوظ در حین رابطه جنسی کمک می کند.
جراحی : برخی از مردان برای باز کردن انسداد لوله‌های حامل اسپرم یا ترمیم مشکلات ساختاری نیاز به جراحی دارند. جراحی واریکوسل می‌تواند اسپرم را سالم‌تر کند و شانس باروری را بهبود بخشد.

درمان های رایج باروری چیست؟

برخی از زوج ها برای باردار شدن با استفاده از فناوری کمک باروری به کمک بیشتری نیاز دارند. ART هر گونه درمان باروری است که شامل یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است که اسپرم یا تخمک را کنترل می کند. برای افزایش احتمال بارداری، می توانید قبل از امتحان یکی از گزینه های زیر، از داروهایی برای تحریک تخمک گذاری استفاده کنید:

لقاح آزمایشگاهی (IVF) : IVF شامل بازیابی تخمک ها از تخمدان و قرار دادن آنها همراه با اسپرم در ظرف آزمایشگاهی است. اسپرم تخمک ها را بارور می کند. یک ارائه دهنده یک تا سه تخمک بارور شده (جنین) را به رحم شما منتقل می کند.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم : این روش ممکن است در طی فرآیند IVF انجام شود. یک جنین شناس یک اسپرم را مستقیماً به هر تخمک تزریق می کند. سپس، یک ارائه دهنده یک تا سه جنین را به رحم شما منتقل می کند.
لقاح داخل رحمی : یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از یک لوله بلند و نازک برای قرار دادن اسپرم به طور مستقیم در رحم شما استفاده می کند. IUI گاهی اوقات لقاح مصنوعی نامیده می شود.
جوجه کشی کمکی: فرآیندی که شامل باز کردن لایه بیرونی جنین می شود تا لانه گزینی آن در دیواره رحم آسان تر شود.
ART شخص ثالث : زوجین ممکن است از تخمک اهداکننده، اسپرم اهداکننده یا جنین اهداکننده استفاده کنند. برخی از زوج ها به ناقل حاملگی یا جانشین نیاز دارند.

بهترین قرص های تقویت بارداری بانوان

کلومیفن (کلومید) : این قرص برای درمان نازایی بانوان و افزادی که با مشکل فقدان تخمک گذاری رو به رو هستند تولید می شود و برای بالا بردن قدرت باروری زنان تجویز می شود.

لتروزول : یکی از قرص های تحریک تخمک برای بانوانی که با مشکل نازایی با دلایل نامعلوم  یا مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیست هستند تجویز می شود.

متفورمین (گلوکوفاژ) : درمان تخمدان پلی کیست و افزایش قدرت تخمک گذاری و قدرت باروری

عوارض درمان نازایی چیست؟

عوارض درمان ناباروری عبارتند از:

احتمال بیشتر چندقلوها  : تولید چند تخمک و انتقال بیش از یک جنین خطر باردار شدن با بیش از یک جنین را افزایش می دهد. عوارضی مانند سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، مرگ نوزادان و عوارض طولانی مدت سلامتی در زنان باردار با چند جنین شایع تر است.

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان : وضعیتی که باعث دردناک شدن و تورم تخمدان ها در نتیجه مصرف داروهای باروری می شود. ممکن است جدی شود و نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.

حاملگی خارج از رحم : IVF خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد.
سیکل های ناموفق: سیکل ناموفق زمانی است که شما تحت درمان ناباروری قرار می گیرید و به بارداری ختم نمی شود.

آیا ناباروری قابل درمان است؟

بله، اما بستگی به علت دارد. در 85٪ تا 90٪ موارد، اصلاح سبک زندگی، دارو، ART یا جراحی می تواند ناباروری را درمان کند و به فرد اجازه باردار شدن را بدهد.

چگونه از ناباروری جلوگیری کنیم؟

شما می توانید این اقدامات را برای محافظت از قدرت باروری خود انجام دهید، به خصوص در هنگام تلاش برای باردار شدن:

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و وزنی که برای شما سالم است حفظ کنید.
سیگار نکشید، از مواد مخدر سوء استفاده نکنید و الکل ننوشید.
برای بیماری های مقاربتی درمان شوید.
قرار گرفتن در معرض سموم محیطی را محدود کنید.
از نظر بدنی فعال بمانید، اما در ورزش زیاده روی نکنید.
لقاح را تا سنین بالا به تعویق نیندازید.
تحت روش های حفظ باروری

دسته بندی مطالب زناشویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت