درمان نازایی و بررسی علل آن | روش های گیاهی برای بارداری سریع

درمان نازایی و بررسی علت آن

در این مقاله درمان نازایی و علت آن با روش های گیاهی برای بارداری سریع را بررسی می کنیم. ناباروری به وقوع بارداری در عرض یک سال علیرغم رابطه جنسی منظم و محافظت نشده گفته می شود. با این حال، زنان بالای 35 سال با وجود اینکه حاملگی اتفاق نمی افتد، مقاربت منظم و محافظت نشده دارند.
باروری در 10 و 15 مورد از 100 زوج دیده می شود. با افزایش سن، نسبت دور کمر افزایش می یابد. همانطور که تنها یک دلیل می تواند وجود داشته باشد؛ چندین عامل را می توان با یکدیگر ترکیب کرد. ناباروری بیماری است که عملکرد سیستم ادراری را مختل می کند.

درمان های ایمن و موثر بسیاری برای غلبه بر ناباروری وجود دارد. این درمان ها شانس بچه دار شدن را افزایش می دهد. یکی از این چند داروی ویژه که برای تقویت اسپرم و باروری مطرح است داروی تقویت جنسی مردانه اسپرمکس می باشد.

علل نازایی زنان و مردان

علل نازایی زنان و مردان می تواند به دلایل زنانه یا مردانه رخ دهد. با این حال، مطالعات نشان داده است که هیچ بیماری که می تواند باعث ناباروری شود را نمی توان در یک گروه 10 تا 15 درصدی از بیماران تشخیص داد.
به طور کلی از هر 100 زوجی که به طور منظم 2 تا 3 بار در هفته با هم هستند، 85 نفر در عرض یک سال باردار می شوند و اکثریت 15 زوج باقی مانده می توانند بدون نیاز به درمان در سال دوم باردار شوند.

با این حال، زنان با افزایش سن به طور جدی شانس باروری خود را از دست می دهند. اگرچه این کاهش تا سن 32 تا 35 سالگی چندان مشهود نیست، به ویژه بعد از 38 سالگی به سرعت آشکار می شود و تا 40 سالگی تا 75 درصد کاهش باروری مشاهده می شود.

در این راستا ارزیابی زنان بالای 35 سال و با مشکلات ناباروری بیش از 6 ماه باید بدون تاخیر انجام شود. تأثیر سن بر باروری در مردان به اندازه زنان مشهود نیست. علل ناباروری به طور کلی 50-50 درصد بین مردان و زنان مشترک است.

در گروه‌های بیمار غیر از اینها، عواملی که از شرکای زن یا مرد نشات می‌گیرند، 35 درصد برای هر شریک، و عواملی که از هر دو طرف نشات می‌گیرند، تقریباً 20 درصد را تشکیل می‌دهند. برخی از عواملی که می توانند باعث ناباروری شوند را می توان بر اساس جنسیت به شرح زیر طبقه بندی کرد:

ناباروری مردانه

عوامل زیادی می توانند باعث کاهش توانایی لقاح و نازایی شوند. شایع ترین علل ناباروری مردان تولید غیر طبیعی اسپرم، اختلال عملکرد و اختلال در ریخت شناسی اسپرم است. سبک زندگی عمومی می تواند بر این عوامل تأثیر بگذارد.

اگرچه داشتن فرزند به عنوان یک عملکرد ساده و طبیعی تلقی می شود، اما این فرآیند در واقع بسیار پیچیده است. برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، باید تمام عوامل زیر رعایت شود.

تولید تخمک سالم توسط زن
تولید اسپرم با کیفیت توسط مرد
لوله های فالوپ سالم که اجازه می دهد اسپرم به تخمک برسد
اسپرم تخمک را بارور می کند
توانایی تخمک بارور شده برای باقی ماندن در رحم
کیفیت جنین مناسب

علل ناباروری در مردان 

کاهش تعداد و تحرک اسپرم
مشکلات ساختاری اسپرم
عدم وجود هر گونه سلول اسپرم در مایع منی (آزوسپرمی)
انسداد کانال
اسپرم خارج نمی شود (ترشح به مثانه)
علل هورمونی
بیضه نزول نکرده در هنگام تولد یا بعد از آن
بیماری هایی مانند بیماری های تب دار در دوران کودکی، اوریون در نوجوانی
بیماری های ژنتیکی
واریکوسل (بزرگ شدن وریدهای منتهی به بیضه ها)
بیماری هایی مانند سیفلیس، سوزاک
اختلالات جنسی (مانند اختلال نعوظ و انزال زودرس)
دیابت
درمان سرطان قبلی
عفونت ها
کمبود تستوسترون
مصرف بیش از حد سیگار یا الکل
فشار
ناباروری

درمان نازایی در مردان یا درمان ناباروری در زنان به عنوان یک نیاز به طور مکرر مورد تحقیق قرار گرفته است. ناباروری یک مشکل بسیار شایع است که در 15 درصد از زوج ها دیده می شود.

توصیه‌های درمانی و احتمالات در درمان نازایی بیش از حد قابل شمارش است. بسیاری از اطرافیان شما آگاهانه یا ناخودآگاه پیشنهادهایی می دهند.

بارها پیشنهاداتی مانند درمان پیاز، درمان انجیر، درمان سیر را شنیده اید. تحقیق و اعتماد به اینکه کدام گیاهان ممکن است بهترین باشند می تواند دشوار و حتی خسته کننده باشد، و مردم اغلب برای امید به مکمل های ویتامین گران قیمت تکیه می کنند، که ممکن است مفید باشد یا نباشد.

اگر می توانید، عاقلانه است که با یک متخصص IVF مشورت کنید تا به شما کمک کند کشف کنید کدام گیاهان برای مشکل شما ایده آل هستند. اگر چنین شانسی ندارید، در این مقاله سعی می کنم با پیشنهادات گیاهان دارویی مورد استفاده در ناباروری به شما کمک کنیم.

ما اطلاعات ارزشمندی را در مورد هدف شما ارائه خواهیم داد تا در مورد گیاهان رایج و موثری که بر باروری تأثیر می گذارند و دیدگاه آگاهانه تری به شما بگوییم.

اول، اجازه دهید روشن کنیم که وقتی صحبت از ناباروری می شود، هیچ مکمل یا گیاهی وجود ندارد که برای همه بیماران ناباروری به طور یکسان مفید باشد.

زیرا گیاهانی که برای برخی افراد مفید هستند ممکن است برای برخی دیگر مفید نباشند. زیرا ممکن است مشکلات آنها متفاوت باشد. با این حال، اگر از درمان های گیاهی مناسب استفاده کرده باشید، می تواند به شما در باردار شدن کمک کند.

در اینجا برخی از گیاهان رایج وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند و می توانند به طور بالقوه به مشکل ناباروری شما پایان دهند و باروری را افزایش دهند.

گیاهان دارویی برای درمان نازایی

برای درمان نازایی مردان و زنان چندین نوع گیه وجود دارد که در اینجا به پرکاربردترین و موثرترین گیاهان اشاره می کنیم که تاثیر بسزایی در بارداری سریع دارند.

وایتکس (توت درخت عفیف)

یک گیاه محبوب برای متعادل کردن چرخه قاعدگی و رفع اختلالات خلقی و درد قبل از قاعدگی (سندرم پیش از قاعدگی)، با افزایش قدرت ترشح هورمون لوتئینیزه کننده و احتمالاً با اثر بر غده هیپوفیز در مغز و تحریک عمل می کند.برای درمان نازایی بسیار موثر است.

تخمک گذاری به نوبه خود می تواند تولید پروژسترون را در مرحله لوتئال افزایش دهد. همچنین نشان داده شده است که تعادل هورمونی و عملکرد تخمدان را بهبود می بخشد، زیرا هورمون شیر (پرولاکتین) غیر طبیعی را کاهش می دهد، یعنی اختلال تخمک گذاری را اصلاح می کند.

این گیاه برای خانم هایی که مشکل تخمک گذاری دارند و خانم هایی با نقص فاز لوتئال و دارای فاز لوتئال کوتاه یا تولید پروژسترون پایین بسیار مفید است.

ماکا گراس (Lepidium Meyenii)

علف ماکا هزاران سال است که به عنوان دارویی برای افزایش میل جنسی و باروری استفاده می شود. بومی آند در پرو است و شکلی شبیه غده دارد. در مواقع افزایش استرس به عنوان پشتیبان عمل می کند و به بدن شما کمک می کند تا با استرس مقابله کند. این گیاه می تواند بر سطوح هورمون مردانه آندروژن (تستوسترون) در مردان و زنان تأثیر بگذارد.

مشخص نیست که آیا با افزایش سطح واقعی تستوسترون یا صرفاً با افزایش تعداد گیرنده های هورمون تستوسترون عمل می کند. با این حال، نشان داده شده است که به طور مثبت باروری را در موش های نر و ماده افزایش می دهد.

با این حال، با توجه به اثرات آن بر فعالیت تستوسترون، این مکمل گیاهی ممکن است برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک با سطح هورمون مردانه بالا مفید نباشد.

دارچین

جالب اینجاست که دارچین هم دسترسی و هم استفاده آسان دارد و با وجود این سهولت، گیاه بسیار موثری برای درمان نازایی مردان و زنان می باشد.

دارچین، یک گیاه رایج، می تواند باروری را در مردان و زنان افزایش دهد. در طب چینی از پوست دارچین (به عنوان ادویه) برای گرم کردن فضای داخلی و تغذیه انرژی یانگ استفاده می شود.

دنیای علم به بررسی فواید دارچین پرداخته و فواید آن را آشکار کرده است. یک مطالعه اخیر نشان داد که دارچین تاثیر مثبتی بر تولید و کیفیت اسپرم به ویژه در مردان دارد.

مطالعات همچنین برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و سندرم متابولیک (چاق و دیابتی) مفید است. همچنین نشان داده شده است که دارچین بر تعادل قند خون و پاسخ انسولین تأثیر مثبت دارد.

خارخاسکی

گیاه تریبولوس که در طب چینی برای درمان ناباروری مردان نیز استفاده می شود، گیاهی مفید برای باروری مردانه و زنانه است.

در یک مطالعه علمی، نشان داده شد که در زوج‌هایی که سطح بالایی از آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم دارند، میزان لقاح را افزایش می‌دهد البته زمانی که هر دو طرف استفاده کنند.

در همان مطالعه، مردانی که از تریبولوس استفاده می کردند، بهبودی در تعداد، تحرک و حجم اسپرم نشان دادند. علاوه بر این، در زنانی که تخمک گذاری نامنظم دارند، به خصوص به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک، به حفظ چرخه قاعدگی کمک می کند.

مخلوط گیاهان با منشاء چینی

از گیاهان متعددی مانند شبدر قرمز، جینسنگ، کوهوش سیاه، خار مریم و گزنه در درمان استفاده می شود. شایان ذکر است که رویکرد گیاهی چینی یکی از قدیمی ترین سیستم های گیاهی پیچیده موجود است.

گیاهان چینی به ندرت به عنوان گیاهان منفرد در نظر گرفته می شوند. اغلب مخلوط ها استفاده می شوند، اما به عنوان فرمول های متعادل و هدفمند با هدف سلامت کل بدن و در نهایت باروری تجویز می شوند.

مطالعات متعدد (متاآنالیز) نشان داده است که استفاده مناسب از گیاهان چینی باروری را در یک دوره چهار ماهه دو برابر می کند.

هزاران گیاه دارویی در داروهای گیاهی چینی وجود دارد و هر فرمول معمولاً سفارشی است. درک این نکته مهم است که ارزش و اثربخشی واقعی از مصرف فرمول گیاهی مناسب ابتدا پس از تشخیص صحیح توسط یک پزشک مجرب ناشی می شود.

کسانی که با درمان گیاهی باردار می شوند.

گیاهان دارویی را می توان به تنهایی و بدون دارو به عنوان یک درمان مستقل نازایی یا در ترکیب با تکنیک های دیگر مانند واکسیناسیون، لقاح آزمایشگاهی استفاده کرد.

داده های به دست آمده از مطالعات علمی مزایای بالقوه استفاده از فرمول های گیاهی مناسب با داروهای رشد تخم مرغ به نام گنادوتروپین ها و سایر داروهای باروری را نشان می دهد.

یک مطالعه نشان داد که یک فرمول گیاهی خاص که به زنانی با تشخیص پزشکی مشابه داده می‌شود، نتایج درمان‌های نازایی از جمله نرخ تولد زنده و کیفیت مایع تخم‌مرغ را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد و نرخ باروری را افزایش می‌دهد.

زمانی که IVF با مکمل های گیاهی ترکیب شود، شواهدی مبنی بر افزایش نرخ بارداری و تولد زنده وجود دارد. با این حال، نیاز به تایید و حمایت از مطالعات علمی بیشتری دارد.

بسیاری از پزشکان متخصص IVF و ناباروری اغلب به بیماران خود توصیه می کنند پس از شروع داروهای درمان نازایی، مصرف گیاهان و مکمل ها را متوقف کنند. دلیل اصلی این امر این است که بیشتر متخصصان لقاح آزمایشگاهی و ناباروری می ترسند داروهای گیاهی که از نظر علمی از اثرات آن اطلاعی ندارند، اثربخشی درمان خود را در طول فرآیند درمان کاهش دهند. آنها نمی خواهند خطر دیدن یک اثر نامطلوب را داشته باشند.

واکسیناسیون و به ویژه درمان های IVF اغلب پرهزینه هستند و پروتکل ها باید به شدت کنترل شوند و درمان ها بر اساس آخرین داده های تحقیقات علمی است. با این حال، اگر با وجود چندین بار تلاش در یک بیمار، موفقیتی در درمان IVF حاصل نشد، درمان‌های حمایتی گیاهی می‌توانند میزان موفقیت را در درمان‌های بعدی افزایش دهند.

همانطور که مطالعات بیشتری نشان می دهد که مزایای ترکیب این رویکردهای درمانی گیاهی و پزشکی را نشان می دهد، انتظار می رود که مکمل های گیاهی ممکن است رایج تر شود، حتی در ترکیب با درمان اولیه استفاده شود.

از گیاهان و مکمل ها با پشتیبانی حرفه ای استفاده کنید تا مطمئن شوید که محصولات با کیفیت بالا و خالص را خریداری می کنید. بسیاری از گیاهان را می توان آلوده، نامناسب یا رقیق کرد تا موثر واقع شود.

کار با یک پزشک متخصص به گیاهان شما کمک می کند خالص و عاری از مواد افزودنی، پرکننده یا مواد شیمیایی باشند.

FDA، واحد کنترل داروی آمریکا، پروتکل مکمل های گیاهی را مانند داروها تنظیم نمی کند، بنابراین ناسازگاری هایی وجود دارد. به همین دلیل ضروری است که از متخصصان زنان که متخصص گیاهان دارویی هستند کمک بگیرید.

دسته بندی مطالب زناشویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت