ناتوانی جنسی افراد مسن بالای 50 سال و روش های درمان

ناتوانی جنسی افراد مسن

عدم نعوظ و ناتوانی جنسی افراد مسن بالای 50 سال  به علت بروز برخی از بیماری ها و مصرف دارو های احتمالی، شایع است.

اختلال نعوظ ناتوانی در رسیدن یا حفظ نعوظ است. درمان اختلال نعوظ در سالمندان می تواند شامل دارو، جراحی، تغییر سبک زندگی یا مدیریت بیماری های زمینه ای باشد.

رابطه جنسی در افراد مسن

با وجود ناتوانی جنسی افراد مسن و اختلال در عملکرد جنسی آنها بسیاری از مردم معتقدند که رابطه جنسی با افزایش سن از اولویت برخوردار می شود.

شاید این برای برخی درست باشد، اما طبق یک نظرسنجی در سال 2017  40 درصد از افراد 65 تا 80 ساله هنوز از نظر جنسی فعال هستند.

ناتوانی جنسی افراد مسن معیاری ضروری برای کیفیت زندگی برای بسیاری از بزرگسالان است. اما، با گذشت زمان، مشکلاتی ممکن است ایجاد شود که می تواند رابطه جنسی را دشوار کند.

اینها شامل اختلال نعوظ (ED) ، خشکی واژن ، بی اختیاری ادرار ، و افتادگی رحم (زمانی که رحم در واژن می افتد) می باشد.

این مقاله به بررسی زندگی جنسی بزرگسالان بالای 50 سال  می‌پردازد که می‌توانند با افزایش سن در رابطه جنسی اختلال ایجاد کنند. همچنین گزینه‌های مختلف درمانی و راه‌های حفظ  یا حتی شروع سریع زندگی جنسی شما در سال‌های آخر را مورد بحث قرار می‌دهد.

فعالیت جنسی در افراد مسن

مطالعات نشان می‌دهد که مردان تقریباً دو برابر زنان در سال‌های آخر زندگی‌شان همچنان رابطه جنسی یا خودارضایی دارند.یک مطالعه بریتانیایی نشان داد که نزدیک به 60 درصد از مردان 70 تا 80 ساله و 31 درصد از مردان 80 تا 90 ساله هنوز از نظر جنسی فعال هستند. در زنان، این ارقام به ترتیب به 34 درصد و 14 درصد کاهش می یابد.

این میزان کم فعالیت جنسی در زنان مسن ممکن است به دلیل کمبود فرصت باشد تا کمبود میل ، معمولاً مردان پس از 40 سالگی مشکلات جنسی را تجربه می کنند. دلایل آن عبارتند از کاهش طبیعی سطح تستوسترون ، مشکلات سلامتی مانند دیابت یا بیماری قلبی، و مشکلات پروستات. ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ یا رسیدن به ارگاسم یا انزال از مشکلات رایج مردان است.

اختلال و ناتوانی جنسی مردان

ناتوانی جنسی افراد مسن و  اختلال نعوظ (ED) که قبلاً به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شد، ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ به اندازه کافی برای دخول جنسی و طولانی مدت برای رسیدن به ارگاسم است.

فشار خون بالا ، آسیب عصبی دیابتی ، سیگار کشیدن ، چاقی ، بیماری پیرونی ، افسردگی و حتی برخی داروها. یک تشخیص دقیق برای اطمینان از درمان مناسب مورد نیاز است.

تغییر سبک زندگی و مشاوره نیز می تواند کمک کننده باشد. برای برخی از مردان، درمان هورمونی، پمپ آلت تناسلی و کاشت آلت تناسلی ممکن است توصیه شود.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات BPH

هیپرپلازی خوش خیم پروستات یک پروستات بزرگ شده غیر سرطانی و یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در مردان بالای 50 سال است.

می تواند علائمی مانند مشکل در ادرار کردن، تکرر ادرار یا شب ادراری را ایجاد کند.

علاوه بر این، هیپرپلازی خوش خیم پروستات می تواند باعث مشکلات جنسی مانند کاهش میل جنسی (میل جنسی کم) و تاخیر در انزال (مشکل در رسیدن به ارگاسم) شود.

در میان گزینه های درمانی، تستوسترون درمانی ممکن است به بازیابی میل جنسی کمک کند. همچنین داروهای خاصی وجود دارند که بدون نسخه استفاده می شوند و ممکن است به تاخیر در انزال کمک کنند، از جمله کابرگولین (که در ابتدا با نام Dostinex به بازار عرضه شد) و بوپروپیون (ولبوترین).

از آنجا که برخی از داروهای BPH نیز می توانند باعث اختلال عملکرد جنسی شوند، تغییر در دوز ممکن است به رفع این نگرانی ها کمک کند.

اختلال نعوظ  مشکل در نعوظ یا حفظ آن، در مردان مسن شایع است. بزرگ شدن پروستات همچنین می تواند میل جنسی یا توانایی رسیدن به ارگاسم را کاهش دهد.

مشکلات سلامت جنسی در زنان مسن

بیش از یک سوم مشکلات جنسی را تجربه می کنند. اینها معمولاً به دلیل یائسگی است، زمانی که سطح استروژن به شدت کاهش می یابد. تغییرات هورمونی می‌تواند میل جنسی را کاهش داده و برانگیختگی را سخت‌تر کند.

اندام های جنسی نیز با افزایش سن تغییر می کنند. واژن زن کوتاه و باریک می شود. دیواره‌های واژن نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شوند و راحت‌تر پاره می‌شوند. روغن کاری واژن کاهش می یابد و مقاربت واژینال دردناک تر می شود.

 • اختلال میل جنسی کم‌فعال

اختلال میل جنسی ، ناتوانی جنسی افراد مسن ، کم‌فعال زنان زمانی تشخیص داده می‌شود که فقدان تخیلات، افکار و تمایلات جنسی باعث ناراحتی شخصی شود. این مشکلی است که در بین بسیاری از زنان مسن شایع است.

دارویی به نام Addyi (فلیبانسرین) برای درمان HSDD در زنان استفاده می شود. در حال حاضر فقط برای زنان قبل از یائسگی تایید شده است، اما تحقیقات نشان می دهد که می تواند میل جنسی را در زنان مسن نیز بهبود بخشد.

 • خشکی واژن

خشکی واژن ناراحت کننده است و می تواند رابطه جنسی را دردناک کند. داروهای بدون نسخه (OTC) که می توانند به تسکین سوزش و خارش ناشی از خشکی واژن کمک کنند، روان کننده هایی مانند ژل روان کننده واژن استفاده کنید.

اگر داروهای OTC کمکی نکرد، پزشک ممکن است کرم استروژن و همچنین حلقه‌های واژینال حاوی استروژن و شیاف‌های واژینال را تجویز کند.

همچنین محصولات گیاهی مانند کوهوش سیاه وجود دارند که اثراتی شبیه به استروژن دارند.

 • درد حین رابطه جنسی

مقاربت دردناک در زنان مسن بیشتر محتمل است زیرا بافت واژن پس از یائسگی به راحتی نازک شده و پاره می شود.

درمان های استاندارد خشکی واژن اغلب می تواند به کاهش درد در حین رابطه جنسی کمک کند.

اگر این کار موثر نباشد، داروهای تجویزی مانند Osphena (ospemifene) و Intrarosa (پراسترون) می توانند نازک شدن بافت های واژن را درمان کنند و به کاهش خشکی متوسط ​​تا شدید واژن کمک کنند.

 • افتادگی اندام لگن POP

عضلات و بافت های کف لگن ، مثانه ، رحم ، دهانه رحم ، واژن و روده راست را در جای خود نگه می دارند. افتادگی اندام لگنی  زمانی رخ می دهد که کف لگن ضعیف می شود و باعث افتادگی و برآمدگی (پرولاپس) اندام های لگن در واژن می شود. این می تواند باعث درد و فشار لگن، درد در رابطه جنسی و بی اختیاری ادرار شود.

POP اغلب با فیزیوتراپی کف لگن برای تقویت عضلات حمایت کننده درمان می شود. در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی باشد.

ناتوانی جنسی افراد مسن ،اختلال عملکرد جنسی در زنان مسن به دلیل تأثیرات یائسگی و تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن زنان شایع است. مشکلات عبارتند از اختلال میل جنسی کم‌فعال، خشکی واژن ، و افتادگی اندام لگن.

سایر بیماری های موثر بر عملکرد جنسی

ناتوانی جنسی افراد مسن بیماری های مزمن پزشکی با افزایش سن افراد شایع تر می شوند. بسیاری از این موارد می توانند در زندگی جنسی افراد مسن اختلال ایجاد کنند.

 • آرتریت و درد مزمن

آرتریت و سایر شرایط درد مزمن در میان افراد مسن شایع است و می تواند رابطه جنسی را بسیار دشوار کند. اختلال و ناتوانی جنسی افراد مسن بسته به علت، پزشکان ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری توصیه کنند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ، هم بدون نسخه و هم با نسخه، می توانند قبل از رابطه جنسی مصرف شوند تا به کاهش درد کمک کنند.

اگر درد فقط در موقعیت‌های جنسی خاصی رخ می‌دهد، به همسرتان اطلاع دهید و پوزیشن‌های مختلف را امتحان کنید.

 • دیابت

تقریباً یک سوم بزرگسالان بالای 65 سال مبتلا به دیابت هستند. دیابت می تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی در مردان و زنان شود. این می تواند به دلیل مشکلات گردش خون، عوارض جانبی دارو یا آسیب عصبی باشد.

مشکلات عبارتند از:

میل جنسی کم

مشکل در برانگیختگی

اختلال در نعوظ

مقاربت دردناک

کاهش حس تناسلی

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های مخمری

بهترین راه برای کاهش تأثیر دیابت کنترل قند خون است. اگر در مدیریت قند خون خود مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید و حتماً هر گونه مشکل سلامت جنسی را که ممکن است داشته باشید ذکر کنید. این مهم است که پزشک شما بداند.

 • بیماری قلبی

سن بالاتر بزرگترین عامل خطر برای بیماری قلبی است. بیماری قلبی باعث ایجاد مشکلاتی می شود زیرا شریان ها شروع به باریک شدن و سخت شدن می کنند.

این امر باعث کاهش جریان خون در سراسر بدن از جمله لگن و اندام تناسلی می شود که در نتیجه اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان ایجاد می شود.

بیماری قلبی یکی از علل اصلی اختلال نعوظ در مردان است. همچنین می تواند به دلیل کاهش جریان خون در اندام تناسلی باعث شود زنان در رسیدن به ارگاسم با مشکل مواجه شوند.

هیچ راهی برای حل این مشکلات وجود ندارد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داروهای استاتین که برای کاهش خطر بیماری قلبی استفاده می‌شوند، می‌توانند اختلال نعوظ را در برخی از مردان بهبود بخشند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که رویکردهای مشابه ممکن است عملکرد جنسی را در زنان مبتلا به بیماری قلبی بهبود بخشد.

افراد مبتلا به بیماری قلبی نیز ممکن است به دلیل ترس از حمله قلبی رابطه جنسی را به تعویق بیندازند در حالی که فعالیت جنسی به طور کلی بی خطر است

 • چاقی

امروزه بیش از 40 درصد از بزرگسالان بالای 65 سال با مشکل چاقی روبه رو هستند . زنان چاق بیشتر از زنان غیر چاق دچار اختلال عملکرد جنسی می شوند. علاوه بر این، چاقی اختلال نعوظ را در مردان را نیز افزایش می دهد.

این مسائل ممکن است به طور مستقیم با نرخ بالاتر دیابت در میان افراد چاق و همچنین کاهش گردش خون به دلیل تصلب شرایین مرتبط باشد.

کاهش وزن، که با رژیم غذایی کم چرب و رژیم غذایی معمول به دست می آید، بهترین استراتژی برای غلبه بر چاقی است. همچنین ممکن است تصویر فرد از خود و احساس خوب بودن را بهبود بخشد و در عین حال حرکت جنسی را آسان‌تر کند

 • بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار از دست دادن کنترل مثانه است. این امر با افزایش سن بیشتر می شود، به خصوص در زنان. بی اختیاری می تواند شرم آور باشد و رابطه جنسی را ناخوشایند کند.

زنانی که استرس بی اختیاری را تجربه می کنند ممکن است از ارگاسم ترس داشته باشند.  فشار اضافی بر روی شکم در حین مقاربت نیز می تواند باعث نشت ادرار شود.

اگر بی اختیاری دارید، مثانه خود را قبل از رابطه جنسی خالی کنید. تغییر وضعیت جنسی می تواند با جلوگیری از فشرده شدن مثانه از نشت ادرار جلوگیری کند.

تمرینات کف لگن  می تواند به تقویت ماهیچه هایی  کنترل ادرار کمک کند.

داروها

برخی از داروهای مورد استفاده ناتوانی جنسی افراد مسن می تواند باعث اختلال عملکرد جنسی در مردان و زنان شود.

داروهای ضد افسردگی

آنتی هیستامین ها

شیمی درمانی

دیورتیک ها

داروهای فشار خون بالا

داروهای بیماری پارکینسون

مسکن های اپیوئیدی

اگر مشکلات جنسی دارید،در مورد داروهایی که مصرف می کنید،با پزشک خود مشورت کنید.برخی از شرایط پزشکی می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث مشکلات جنسی شوند، از جمله آرتریت، درد مزمن، دیابت، بیماری قلبی، چاقی و بی اختیاری . با درمان مناسب این شرایط، اغلب می توان عملکرد جنسی را بهبود بخشید.

داروهای تقویت کننده جنسی مردان و زنان مسن

قرص ها و داروهای متنوعی برای تقویت جنسی مردان و زنان شناخته شده است که به چند نمونه از قوی ترین و بهترین  داروها اشاره می کنیم:

ناتوانی جنسی افراد مسن و مشکل نعوظ در مردان سالمند با توجه به افزایش سن شایع است و تقریبا درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما با تجویز داروها و قرص های تقویت کننده نعوظ می توانند به طور مقطعی از رابطه جنسی سالم بهره مند شوند.

سرعت اثربخشی و از بین رفتن اثر و عوارض جانبی قرص ها با یکدیگر متفاوت است. پزشک سابقه پزشکی، عوامل مختلف، کنش و واکنش‌های احتمالی و داروهای مصرفی دیگر بیمار را در نظر گرفته و با توجه به این موارد، داروی موردنظر را برای فرد تجویز می‌کند.

داروهای ED مانند ویاگرا (سیلدنافیل) ، سیالیس (تادالافیل) ،قرص تادالافیل معروف به سیالیس قوی ترین و بهترین نوع از قرص های تقویت کننده نعوظ برای افراد سالمند است که در صورت استفاده از دوز تعیین شده تجاوز نشود.

برای تقویت میل جنسی زنان سالمند و افزایش میل جنسی آنها نیز ژل های تحریک کننده و قطره اسپانیش فلای تحریک کننده فوری را پیشنهاد می دهیم.

خرید : قطره تحریک فوری اسپانیش گلد فلای

سبک زندگی و سلامت روان

مسائل مربوط به سبک زندگی و سلامت روان نیز می تواند به مشکلات و ناتوانی جنسی در افراد مسن کمک کند. غلبه بر این مسائل می تواند به همان اندازه سخت و حتی گاهی سخت تر از مسائل فیزیکی باشد.  اگر با هر یک از این مشکلات روبرو هستید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تغییر آنها انجام دهید.

الکل

برای برخی افراد، نوشیدن یک لیوان شراب به آنها کمک می کند تا آرام شوند اما الکل می تواند منجر به اختلال در عملکرد جنسی شود. الکل می تواند توانایی مرد برای نعوظ را مختل کند، باعث انزال زودرس یا به تاخیر انداختن ارگاسم شود.

افسردگی

افسردگی به اختلال عملکرد جنسی  ناتوانی جنسی افراد مسن منجر می شود. در افراد مبتلا به افسردگی ، انتقال دهنده های عصبی ، پیام رسان های شیمیایی که سیگنال ها را بین مغز و بدن ارسال می کنند از تعادل خارج می شوند.

و بر میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم تأثیر می گذارد. از قضا، داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند می توانند اثرات مشابهی داشته باشند.

در حالی که فواید داروهای ضد افسردگی اغلب از خطرات آن بیشتر است، درمان و مشاوره ممکن است گزینه معقولی برای افرادی که افسردگی خفیف دارند ارائه دهد.

فشار و استرس

استرس می تواند یکی از عوامل موثر در اختلال عملکرد جنسی و ناتوانی جنسی افراد مسن باشد. نگرانی های مالی و نگرانی های سلامتی تنها برخی از استرس های رایجی است که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای تسکین استرس  تکنیک های مدیریت استرس مانند تنفس آگاهانه، تای چی، یوگا و مدیتیشن را در نظر بگیرید.تحقیقات نشان می‌دهد که تمرین تمرکز حواس و مدیتیشن می‌تواند اثرات استرس را کاهش داده و احساس رفاه کلی را بهبود بخشد.

علاوه بر این، از مشاوران مالی، مدافعان سلامت و مددکاران اجتماعی کمک بگیرید تا به مقابله بهتر با سایر استرس های زندگی خود کمک کنید.

مسائل مربوط به رابطه

فقدان صمیمیت جنسی اغلب با مشکلات رابطه مرتبط است. اگر شما اینطور هستید و شریک زندگیتان از نظر عاطفی با هم ارتباط برقرار نمی کند، می تواند تمایل شما را به صمیمیت کاهش دهد.

از سوی دیگر، مطالعات نشان می‌دهد که زوج‌های مسن‌تری که با شریک خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند، احتمالاً رابطه نزدیک‌تری دارند. علاوه بر این، نزدیکی به شریک زندگی باعث افزایش رفاه رابطه می شود

در حالی که این موضوع منحصر به زوج‌های مسن نیست، بسیاری از مردم متوجه می‌شوند که صحبت با یک مشاور ازدواج می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا مشکلات روابط را حل کنند و احساسات و جذابیت‌های جنسی را دوباره زنده کنند.

تصویر از خود

با افزایش سن ممکن است افزایش وزن و سایر تغییرات بدن که ممکن است بر حس جذابیت فیزیکی فرد تأثیر بگذارد، رخ دهد. خودآگاهی می تواند به اتاق خواب سرایت کند و بر اعتماد به نفس فرد در حین رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

پذیرش خود در نهایت کلید اصلی احساس خوب است. کار با یک درمانگر، چه به تنهایی و چه به عنوان زوج، می تواند به شما کمک کند که احساسات خود را آشکارا مطرح کنید و راهی برای پذیرش تصویر مثبت از خود بیابید.

سوء مصرف الکل ، افسردگی، استرس ، مشکلات رابطه، و تصور منفی از خود می تواند زندگی جنسی هر کسی را کاهش دهد.

عدم نعوظ و ناتوانی جنسی افراد مسن علل و عوامل آن اغلب منحصر به فرد هستند و ممکن است به کمک یک درمانگر یا مشاور برای غلبه بر آنها کمک کنند.

چگونه زندگی جنسی سالم را حفظ کنیم؟

مزایای حفظ زندگی جنسی با افزایش سن، جسمی و عاطفی است. فعال بودن از نظر جنسی با کاهش خطر ابتلا به بیماری ها و عمر طولانی تر همراه است. همچنین با احساس شادی بیشتر و آرامش بیشتر همراه است.

اگر ناتوانی و عدم نعوظ زندگی جنسی شما را راکد شده است و می‌خواهید آن را دوباره برگردانید، در اینجا چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

برقراری ارتباط

رابطه جنسی خوب با ارتباط خوب شروع می شود. زوج هایی که مدت زیادی با هم بوده اند، اغلب فکر می کنند که می دانند طرف مقابل چه فکری می کند. اما هیچ کس ذهن خوان نیست.

در مورد هر گونه نگرانی که دارید با شریک زندگی خود صحبت کنید. با کم شدن رابطه جنسی تان ممکن است احساس کنید که همسرتان دیگر مجذوب شما نمی شود،در حالی که آنها در واقع کاهش علاقه جنسی را تجربه می کنند.با ناتوانی جنسی افراد مسن شایع است اما اگر روحیه و نشاط داشته باشند می توانند بر این مشکل غلبه کنند.

علاوه بر این، با تغییر اندام‌های جنسی با افزایش سن ، آنچه قبلاً احساس خوبی داشت، ممکن است دیگر احساس خوبی نداشته باشد یا حتی ممکن است دردناک باشد. در مورد این تغییرات با شریک زندگی خود صحبت کنید.

با این حال، برقراری ارتباط در مورد رابطه جنسی در هر سنی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر شما و شریک زندگیتان برای صحبت در مورد رابطه جنسی مشکل دارید، به یک متخصص جنسی مراجعه کنید.

افراد مسن‌تر نسبت به بزرگسالان جوان‌تر، تعریف گسترده‌تری از فعالیت جنسی دارند. به عبارت دیگر، آنها بهتر می فهمند که رابطه جنسی چیزی بیشتر از مقاربت است. پیش نیاز جنسی به تنهایی می تواند برای آنها رضایت بخش باشد.

رابطه جنسی فقط فیزیکی نیست. این بیان احساسی از صمیمیت است. با افزایش سن، صمیمیت جنسی تغییر می کند ممکن است نیاز به بازتعریف این موضوع برای شما و شریک زندگی تان دارید.

با زوج های دیگر به قرار ملاقات بروید.
عکس های قدیمی را نگاه کنید و خاطرات را به یاد بیاورید.
با هم موسیقی پخش کنید.
سفر کنید، مکان های جدید را کشف کنید.
با دوستان یا خانواده بازدید کنید.

کارشناسان توصیه می کنند به جای اینکه منتظر میل به اعتصاب باشند، افراد مسن تر به دنبال آن باشند. این به این دلیل است که رابطه جنسی فواید جسمی و عاطفی دارد. ارگاسم اکسی توسین آزاد می کند، هورمونی که باعث ایجاد حالت آرامش و بهبود خواب می شود.

حتی اگر روحیه ای ندارید، داشتن رابطه جنسی می تواند زمینه را برای رابطه جنسی بیشتر در آینده فراهم کند. این امر به ویژه در مورد زنان صادق است.

داشتن رابطه جنسی منظم به افزایش روانکاری طبیعی و خاصیت ارتجاعی واژن کمک می کند. همچنین ممکن است نعوظ را در مردان بهبود بخشد.

برقراری ارتباط و تمایل به امتحان کردن چیزهای جدید می تواند به شما کمک کند تا با افزایش سن زندگی جنسی خود را تغییر دهید. علاوه بر این، داشتن رابطه جنسی منظم  حتی اگر همیشه عالی نباشد بیشتر از داشتن رابطه جنسی متناوب یا گاه به گاه است رابطه جنسی مداوم باعث بهبود عملکرد جنسی می شود.

خلاصه

سن بالا می تواند به طرق مختلف منجر به عدم نعوظ و ناتوانی جنسی افراد مسن شود. سن به تنهایی خطر اختلال نعوظ ، تاخیر در انزال ، کاهش میل جنسی ، خشکی واژن و افتادگی اندام لگنی را افزایش  دهد.

شرایط پزشکی مانند آرتریت، دیابت، بیماری قلبی، چاقی و بی اختیاری نیز می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم با رابطه جنسی تداخل داشته باشند.

مسائل مربوط به سبک زندگی و عاطفی که می تواند عملکرد جنسی را در همه سنین مختل کند، در بزرگسالان 65 سال و بالاتر حتی بیشتر می شود. اینها عبارتند از استرس، افسردگی، تصور منفی از خود، مشکلات رابطه و سوء مصرف الکل.

با همکاری با یک پزشک یا درمانگر، می توانید بر بسیاری از این نگرانی ها غلبه کنید و نه تنها کیفیت زندگی، بلکه زندگی جنسی خود را نیز بهبود بخشید.

باز نگه داشتن خطوط ارتباطی و پذیرفتن تغییر به عنوان بخشی طبیعی از زندگی نیز می تواند به شاداب نگه داشتن زندگی جنسی شما با نزدیک شدن به سال های آخر زندگی کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی مطالب زناشویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

2 پاسخ به “ناتوانی جنسی افراد مسن بالای 50 سال و روش های درمان”

 1. خدا مردان را با آلت تناسلی ناقص آفرید .
  همه خواجه هستند .
  ویاگرا خوبه .
  که برای بیمار قلبی مثل من مرگ آور است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت