علت خشکی واژن خانم ها و نحوه درمان آن

علت خشکی واژن و نحوه درمان

شایع ترین علت خشکی واژن کاهش سطح هورمون است، درمان های موضعی حاوی استروژن به طور کلی برای ناحیه تناسلی ترجیح داده می شود تا به تحریک هورمونی کافی برسد.

سلامت در تعریف به حالتی از رفاه کامل جسمی، روانی، و اجتماعی اطلاق می شود. از این حیث، تمایلات جنسی که جایگاه مهمی در زندگی افراد دارد، یکی از اجزای ضروری سلامتی است.

از بین بردن مشکلات سلامتی که بر عملکرد جنسی تأثیر منفی می گذارد در حفاظت و توسعه سلامت جنسی بسیار مهم است. یکی از شایع ترین مشکلات جنسی، خشکی واژن است.

خشکی واژن چیست؟

این مشکل به تصویر بالینی اشاره دارد که به دلیل عدم کفایت عملکرد مرطوب کننده فیزیولوژیکی واژن ایجاد می شود. رطوبت واژن باعث تمیز نگه داشتن ناحیه و محافظت از ناحیه تناسلی در هنگام مقاربت می شود. در افراد سالم غدد زیادی در امتداد بافت واژن وجود دارد که این ناحیه را مرطوب نگه می دارد.

در شرایط فیزیولوژیکی، انتظار می‌رود که واژن و بافت‌های اطراف آن دچار خیسی شوند و به‌ویژه با تأثیر محرک‌های جنسی، رطوبتی که باعث لغزندگی می‌شود، انتظار می‌رود. خشکی واژن مشکل رایجی است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود با آن مواجه می شوند.

همانطور که مشکل خشکی را می توان به طور موقت مشاهده کرد. همچنین می تواند برای مدت طولانی به خصوص پس از یائسگی رخ دهد که بر کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد.

این مشکل پس از یائسگی در یک زن از هر سه زن رخ می دهد. درمان خشکی واژن بسیار مهم است زیرا بر سلامت جنسی و کیفیت زندگی تأثیر منفی می گذارد.

پرهیز از محصولات مراقبتی که می توانند باعث خشکی واژن شوند و عدم استفاده از دوش واژینال به افزایش موفقیت درمان کمک می کند.

برقراری ارتباط صحیح و مناسب با یکدیگر برای اطمینان از رطوبت واژن، ایجاد آرامش و آرامش در حین مقاربت، فراهم کردن محیطی آرامش بخش و محرک جنسی، ایجاد پیش بازی مناسب و صحیح، برای زمان کافی برای شریک زندگی بسیار مهم است. و تحریک جنسی را در سطح بالا نگه دارید.

در صورت لزوم، ممکن است برای زوجین مفید باشد که به دنبال درمان جنسی با کمک حرفه ای به منظور بهبود سلامت جنسی باشند.

چه چیزی باعث خشکی واژن می شود؟

اگرچه شایع ترین علت خشکی واژن یائسگی است، اما تمام اختلالات در پارامترهای موثر در حفظ رطوبت واژن می تواند باعث خشکی شود. از این نظر، خشکی واژن را می توان در تمام اختلالاتی که ممکن است بر فیزیولوژی طبیعی واژن تأثیر بگذارد، تشخیص داد.

خیسی در واژن توسط عملکرد غدد در منطقه ایجاد می شود. تنظیم این ترشحات مربوط به سطح هورمون ها به خصوص استروژن و پروژسترون است. این مشکل ممکن است در دوره‌هایی که سطح هورمون‌ها در خون تغییر می‌کند یا به‌طور جدی کاهش می‌یابد، اگر غدد آسیب دیده یا اختلالی در تولید ترشح ایجاد شود، اتفاق می افتد.

دلایل اصلی خشکی واژن بانوان

یائسگی : از آنجایی که سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در خون در دوران یائسگی که شایع ترین علت خشک شدن واژن است به شدت کاهش می یابد، تحریک ناحیه تناسلی توسط این هورمون نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

در نتیجه خشکی رخ می دهد زیرا بافت های ترشحی برای تولید ترشح کافی تحریک نمی شوند. پس از یائسگی، یک رگرسیون عملکردی (آتروفی) در دستگاه تناسلی ایجاد می شود و کاهش تعداد و تراکم بافت های ترشحی ایجاد می شود و این به خشکی کمک می کند.

دوره های تولد و شیردهی : ناملایمت های واژن ممکن است به طور موقت به دلیل تغییرات در سطوح خونی هورمون های استروژن و پروژسترون در طول زایمان و شیردهی تجربه شود.

قرص های ضد بارداری : قرص های ضد بارداری خوراکی می توانند باعث ایجاد سطوح مختلفی از خشکی واژن شوند زیرا مواد فعال موجود در آنها بر سطح هورمون ها تأثیر می گذارد.

برداشتن رحم و تخمدان ها : پس از برداشتن رحم و تخمدان ها به دلایل مختلف، خشکی واژن ممکن است رخ دهد زیرا تولید استروژن و پروژسترون مختل می شود.

درمان سرطان : پس از رادیوتراپی یا شیمی درمانی که در درمان سرطان استفاده می شود، خشکی واژن ممکن است به دلیل اختلال در تولید هورمون در تخمدان ها و اثرات منفی غدد ترشح کننده رخ دهد.
بیماری های مزمن : خشکی واژن را می توان در شرایطی مشاهده کرد که باعث اختلال در عملکرد غدد می شود، مانند دیابت و بیماری شوگرن.

تحریک ناکافی جنسی : در مواردی که تحریک جنسی که باعث تحریک ترشحات واژن می شود کافی نباشد، قبل از آمیزش نمی توان به مقدار کافی روانکاری و مرطوب (روغن کاری) انجام داد. یکی از عوامل مهم در اینجا عدم کفایت مرحله پیش بازی قبل از رابطه جنسی است.

دارودرمانی : داروهای ضد افسردگی و داروهای با اثرات ضد استروژن می توانند به عنوان عوارض جانبی باعث از بین رفتن عملکرد و خشکی بافت های واژن شوند.

آلرژی : افرادی که به عوامل مختلف حساسیت دارند ممکن است به دلیل ایجاد واکنش آلرژیک در بافت های واژن، کاهش تولید ترشح و خشکی را تجربه کنند.

مراقبت از واژن : در مواردی مانند دوش مکرر واژینال، استفاده از کرم‌ها یا محصولات مراقبتی که بر تولید ترشحات واژن تأثیر نامطلوب می‌گذارند، ممکن است خشکی به دلیل بدتر شدن فلور واژن ایجاد شود.

علائم 

تظاهرات بالینی خیس نشدن واژن اغلب با مشکلات سلامت ثانویه مرتبط با خشکی همراه است. اگر چه خشکی اغلب به خودی خود باعث ایجاد شکایات بالینی نمی شود. خارش، ناراحتی یا حساسیت ممکن است به دلیل تحریک بافت های واژن رخ دهد.

در صورت خشکی واژن، علاوه بر اختلال در عملکرد جنسی، عفونت واژن یا عفونت ادراری در بیماران ممکن است رخ دهد زیرا ناحیه تناسلی مستعد عفونت می شود.

در عفونت های ثانویه ناشی از خشکی واژن، عفونت نیز باید درمان خشکی باشد. در صورت مرطوب نشدن واژن، علائم بالینی زیر را می توان در بیماران مشاهده کرد:
خارش واژن، ناراحتی، حساسیت
درد در واژن، درد شدید هنگام مقاربت
مشکل در رابطه جنسی
تکرر ادرار
سوزش یا ناراحتی هنگام ادرار کردن
قرمزی، تورم در ناحیه تناسلی

راههای درمان 

در درمان خشکی واژن، برنامه ریزی درمان مناسب با توجه به علت زمینه ای برای موفقیت درمان مهم است. از آنجایی که شایع ترین علت خشکی واژن کاهش سطح هورمون است، درمان های موضعی حاوی استروژن به طور کلی برای ناحیه تناسلی ترجیح داده می شود تا به تحریک هورمونی کافی برسد.

در این راستا می توان از حلقه های واژینال، کرم ها یا داروهای خوراکی استفاده کرد. شروع درمان جایگزین هورمونی خوراکی در خشکی واژن پس از یائسگی در رفع خشکی و همچنین سایر شکایات مرتبط با یائسگی مفید است.

علاوه بر درمان دارویی، می توان از روان کننده های مصنوعی (لوبریکانت) برای رفع خشکی برای سلامت جنسی استفاده کرد. مهم است که محصول مورد استفاده بر پایه آب باشد و واژن را تحریک نکند. هنگام انتخاب محصول توصیه می شود از محصولات تولید شده مخصوص برای جلوگیری از خشکی واژن استفاده کنید.

برای خرید روان کننده واژن کلیک کنید.

به طور معمول، دیواره های قدامی و خلفی واژن با یکدیگر در تماس هستند. با ترشحات واژن در زندگی روزمره، از ساییده شدن این دیواره ها به یکدیگر و آسیب دیدن آنها جلوگیری می شود. غدد بارتولین و اسکن در واژن ترشحات و ترشحات واژن را ایجاد می کنند.

باید مقداری مایع در واژن وجود داشته باشد تا از اصطکاک دیواره های واژن در حین رابطه جنسی جلوگیری شود. اگر واژن تا حد معینی مرطوب نباشد، به دلیل اصطکاک در حین رابطه جنسی، سوزش ایجاد می شود. این توقف به دلیل ترشح ناکافی در واژن خشکی واژن اتفاق می افتد با روان کننده های مصنوعی می توان از خشکی وازن جلوگیری کرد.

خشکی واژن چگونه درمان می شود؟

خشکی واژن چگونه از بین می رود؟ این سوال اغلب توسط بیماران پرسیده می شود. در خانمی که با شکایت از خشکی واژن مراجعه می کند، ابتدا باید علت خشکی آن مشخص شود و بر اساس آن برای درمان برنامه ریزی شود.

در حالی که از کرم ها و داروهای استروژن در درمان خشکی واژن ناشی از یائسگی استفاده می شود، در صورت وجود خشکی واژن به دلیل عفونت، ابتدا باید عفونت را درمان کرد.

اگر دلیل مربوط به تمایلات جنسی باشد، بهتر است همراه با شریک جنسی به یک درمانگر جنسی مراجعه شود. همچنین می توان از ژل های روان کننده استفاده کرد.

نکته مهم در اینجا انتخاب ژل ها (ترجیحاً پایه آب) مناسب با pH واژن است. در سال های اخیر درمان هایی با فرکانس رادیویی، لیزر و پی آر پی واژن نیز در درمان خشکی واژن به ویژه در زنان در دوره یائسگی انجام می شود.

به طور خاص، روش PRP سلول‌های واژن را تحریک می‌کند و واژن را جوان‌تر و مرطوب‌تر می‌کند. در مایع RP عوامل تغذیه کننده و جوان کننده تولید شده توسط بدن وجود دارد. 3 بار با فاصله یک ماه استفاده می شود.

آیا درمان گیاهی برای خشکی واژن وجود دارد؟

روغن نارگیل را می توان به عنوان روغن گیاهی در درمان خشکی واژن استفاده کرد. همچنین می توان از ژل های روان کننده استفاده کرد. نکته مهم در اینجا انتخاب ژل ها (ترجیحاً پایه آب) مناسب با pH واژن است.

روانکاری واژن چگونه است؟

روانکاری واژن در زبان پزشکی به عنوان روانکاری واژن تعریف می شود. غدد چربی و عرق در واژن یافت نمی شوند. بنابراین، روغن کاری متفاوت انجام می شود.

روانکاری در واژن؛ این بیماری به روش های مختلف مانند نشت مایعات از عروق کانال واژن، غدد گردنی، بارتولین و غدد اسکنی که در ورودی واژن قرار دارند، رخ می دهد.

برخی از ویروس ها مانند ایدز، هپاتیت B یا C نیز در این ترشحات یافت می شوند. بنابراین محافظت در هنگام رابطه جنسی بسیار مهم است.

چه چیزی باعث خیس شدن بیش از حد واژن می شود؟

حساسیت و لذت ممکن است در نتیجه خیس شدن واژن بیش از حد طبیعی در طول رابطه جنسی کاهش یابد. این ممکن است به دلیل عفونت، عرض واژن یا مایعات اضافی واژن در برخی از زنان باشد.

حتی می تواند باعث شنیده شدن صداهای ناخوشایند از واژن شود. این صداها می توانند با برهم زدن تمرکز بر لذت جنسی تأثیر منفی بگذارند.

در این صورت ابتدا باید علت را درمان کرد. در صورت وجود عفونت باید درمان شود. در صورت وجود پهنای واژن می توان معاینه زنان را انجام داد و در موارد ضروری با عمل سفت کردن واژن یا لیزر آن را درمان کرد.

اگر خشکی واژن درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

مشکل خشکی واژن به مرور زمان در نتیجه درد و درد (مشکل دیسپارونی) در حین رابطه جنسی به فاصله گرفتن از رابطه جنسی منجر می شود.

این وضعیت باعث ایجاد مشکلات بین زوجین، مشکلات زناشویی و از دست دادن اعتماد به نفس می شود. به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌هایی که دچار خشکی واژن می‌شوند برای درمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و در مورد روش درمانی مناسب خود تصمیم بگیرند.

غدد بارتولین و اسکن که در ورودی واژن قرار دارند، مایع شفاف و لغزنده ای را برای واژن ترشح می کنند. اگر روانی واژن در حین رابطه جنسی کافی نباشد، به این حالت خشکی واژن رخ می دهد در چنین حالتی، آمیزش جنسی می تواند برای زن دردناک باشد.

با یائسگی، خشکی واژن در نتیجه کاهش ترشح مایع واژن به دلیل کمبود هورمون استروژن رخ می دهد.

علل خشکی واژن در زنان در زمان باروری

عدم تحریک جنسی کافی (پیش بازی کوتاه)
سردی و بی میلی جنسی،
افسردگی،
داشتن درد در هنگام آمیزش جنسی (دیسپارونی)،
برخی از داروهای مورد استفاده (داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون و غیره)
عفونت های واژن
عدم تعادل هورمونی،

ژل ها و کرم های روان کننده چگونه عمل می کنند؟

ژل‌ها، کرم‌ها و شیاف‌هایی وجود دارند که روان‌کنندگی واژن را برای زنان مبتلا به خشکی افزایش می‌دهند. به این داروها «لوبریکانت واژینال» می گویند.

روش های مختلفی برای این کار وجود دارد و هر کدام با توجه به شرایط بیمار برنامه ریزی می شود. اولین گزینه درمان موضعی استروژن است. دارویی به شکل کرم یا پماد دارویی است که فرد می تواند مستقیماً روی ناحیه واژن بمالد تا علائم را تسکین دهد.

فردی که از کرم موضعی استفاده می کند، در مقایسه با مصرف استروژن به عنوان قرص، استروژن کمتری جذب می کند. در نتیجه خطر عوارض جانبی نسبتاً کم است. همچنین ممکن است پزشک توصیه هایی به شما بدهد. مرطوب کننده ها یکی از آنها برای مرطوب کردن ناحیه و در نتیجه جلوگیری از تحریک است.

علاوه بر این، باید به محصولات بهداشتی مورد استفاده توجه شود. بسیاری از محصولات بدن و محصولات بهداشت شخصی حاوی عطرها و رنگ هایی هستند که می توانند بافت واژن را تحریک یا خشک کنند. از اینها نیز باید پرهیز کرد. در صورت لزوم، درمان های استروژن نیز می تواند برای بیماران اعمال شود.

خلاصه

واژینال یک اندام انتقالی معجزه آسا با عملکردهایی مانند تحقق آمیزش جنسی و همچنین تولد و تخلیه خون قاعدگی است. این اندام که از رباط ها و گروه های ماهیچه ای به طول 8-10 سانتی متر تشکیل شده است عضوی است که در هنگام تولد و با ورود آلت تناسلی به صورت عرضی و طولی کشیده و منبسط می شود.

یکی دیگر از ویژگی های مهم غدد ترشحی است که در ورودی قرار دارند. ویژگی این غدد ایجاد لغزندگی ناحیه در هنگام آمیزش جنسی است. اگر ترشح این غدد به مرور زمان کند یا متوقف شود، مشکل خشکی واژن به وجود می آید.

تر نشدن واژن به عنوان مشکلی ظاهر می شود که بسیاری از زنان در دوره های خاص به دلایل مختلف آن را تجربه می کنند.اما روش هایی مانند ژل روان کننده و قرص های افزایش میل جنسی وجود دارد که می توانید به کمک این فرمولاسیون ها از خشکی واژن پیشگیری کرده و رابطه جنسی لذت بخش و بدون درد داشته باشید.

دسته بندی مطالب زناشویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازگشت به بالا
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت